Pożyczki pozabankowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty

Pożyczki pozabankowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty

Wielu z nas często nie mając wyboru decyduje się na pożyczkę pozabankową. Pożyczki te bardzo często udzielane są z pominięciem skomplikowanych procedur, które w procesie analizy konsumenta dyskwalifikują go w przypadku zwykłych banków.

Parabanki

Należy jednak pamiętać, że pożyczki pozabankowe zaciągane u tak zwanych parabanków, to jest instytucji będących prywatnymi firmami niosą ze sobą pewne zagrożenia. Przede wszystkim należy pamiętać, że parabanki nie są tak szczegółowo regulowane jak banki przez ustawodawstwo. W związku z tym zachodzi większe ryzyko, że przeciętny konsument natknie się na ofertę, która na pierwszy rzut oka wydaje się ofertą niezwykle korzystną, a następnie okaże się, że podpisał umowę, która powoduje nieprzyjemne konsekwencje dla budżetu jego samego lub rodzinnego.

Sprawdź opinie

Podczas wybierania ofert pożyczek pozabankowych należy przede wszystkim rozeznać się i spojrzeć jakie opinie dana firma ma w internecie. Bez dwóch zdań przed potencjalnym pożyczkobiorcą z oferty skorzystało grono innych osób. Te osoby są bogatsze o doświadczenie, albowiem skorzystały już z danej oferty. Myślę, że ta wstępna analiza pozwoli nam odrzucić firmy, które zamiast przeprowadzać uczciwą transakcję rynkową, wyszukują osoby znajdujące się w trudniejszym finansowym położeniu i bazują na ich bezradności.

Zapoznaj się z umową

W następnej kolejności należy dokładnie przyjrzeć się umowie, jakie jest RRSO, tak zwana rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Dokładnie analizując umowę wypada spojrzeć na pułapki typowo prawne, na które godzimy się podpisując umowę. Jedynym ratunkiem w tym przypadku jest to, że dana umowa jest niezgodna z prawem nadrzędnym, co jednak często wymaga interwencji prawnika, lub osoby odnajdującej się z zawiłym systemie prawnym. Wiele osób na tym etapie odpuszcza, co jest oczywiście błędem, bo dane firmy działając niejako nielegalnie bazują na opieszałości i strachu przed podjęciem kroków prawnych konsumentów.

Niezwykle ważne w każdej umowie jest również możliwość odstąpienia od umowy. Każda szanująca się firma udzielająca pożyczek pozabankowych daje kredytobiorcy możliwość na odstąpienie od umowy w ciągu co najmniej trzydziestu dni. Czas ten pozwala na spokojne przeanalizowanie umowy, nawet jeśli początkowe jej zawarcie podyktowane było z chwilową i przemijającą potrzebą finansową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *